Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı olarak çocuklara yönelik gerçekleştirilen çalışmaların ve yatırımların geleceğimizi daha da güzelleştireceğine inanıyoruz.  Bu doğrultuda 2018-2019 Eğitim döneminde çocuklarımızın analitik zekâlarını yönetme ve kullanma becerilerini arttırabilmek amacıyla “Hafta sonu Destek Programı kapsamında HEKVA Satranç Atölyesi” eğitimlerini başlattık.

Çocuklarımızın satranç bilmemesi, çabuk sıkılıyor olmaları bizleri yıldırtmadı.  Satranç Atölyemizde gönüllü eğitmenimizin önderliğinde haftada 3 saat eğitim alan 15 öğrencimizin arasında 3 öğrencimiz kısa sürede lisanslarını da alarak bir turnuvaya katılmaya hak kazandılar. 2018-2019 Eğitim Döneminde hayata geçirilen HEKVA Satranç Atölyesi bundan sonra HEKVA Satranç Kulübü olarak yoluna devam edecek.

HEKVA Satranç Kulübü öğrencileri, 16 Aralık 2018 Pazar tarihinde ilk kez Bayrampaşa Axis İstanbul’da düzenlenen satranç turnuvasına katıldılar. Öğrencilerimiz arasında diyabet hastası olan bir öğrencimiz, günde 2 kez insülin iğnesi kullanmak durumunda olmasına rağmen, mücadelesinden vazgeçmedi.  Gönüllü eğitmenimiz ve öğrencimizin ablası, yemek saatlerini ve iğne saatlerini düzenleyerek turnuvayı bitirmesine destek oldular.  Turnuvadan bir gün önce, öğrencimizi turnuvadan çekelim mi diye düşünürken, turnuva sonunda öğrencimizin yaşadığı mutluluk ve heyecanı birlikte yaşamak bizleri çok gururlandırdı ve sevindirdi…Turnuvaya katılan işitme engelli bir diğer öğrencimiz ise tüm heyecanıyla sonuna kadar yarıştı… Sadece bir maç galibiyeti ile madalyasız dönseler bile , ‘’Onlar HEKVA Satranç Kulübü’nün gözbebeği küçük şampiyonlarıdır’’...