Vakıf gönül işidir ve bir şekilde yollar kesiştiyse, gönüller iyiliğe kayıtsız kalamaz. Vakfımızın Kenya macerasını da tam olarak bu kavram başlattı; iyilik.

Yıllar önce HEKVA bursiyeleri arasında bulunan Kenya’lı bir kardeşimiz ülkesine döndükten sonra da vakfımızla irtibatını kesmeyerek bizleri Kenya’ya davet etti.  Ziyaretimiz sırasında orda yaşayan insanların ihtiyaçlarına yakından şahit olduk. Özellikle Sadiye Anne Yetimhanesi ve Ayşe’nin Kızları Eğitim Merkezi’nin hikâyeleri bizi çok etkiledi.  Bu kurumlar için HEKVA olarak neler yapabiliriz düşüncesiyle yetimhanenin ve eğitim merkezinin kurucusu olan IDEG (Islamic Development and Education Group) ile görüşmeler gerçekleştirdik ve IDEG ile işbirliği halinde bu iki kuruma destek kararı aldık.

Sadiye Anne Yetimhanesi, 90 yetim çocuğun hem eğitim aldığı hem de barındığı altı barakadan oluşuyor. Ayşe’nin Kızları Eğitim Merkezi’nde ise Müslümanlığı seçtiği için aileleri tarafından terk edilen 30 genç kızın yeni yuvası olmuş.

Kolları sıvadık ve öncelik sırasına göre ihtiyaçları tespit etmeye başladık. Sadiye Anne Yetimhanesi’nde kalan yetimlerin en acil ihtiyacı “yatak”tı… Ayşe’nin Kızları Eğitim Merkezinde ise genç kızların “sıcak su”ya … Maalesef ihtiyaçlar bunlarla sınırlı değildi. HEKVA ve IDEG ekibi olarak sınırları ortadan kaldıralım ve kalplere dokunalım istedik. Türkiye ve Kenya arasında bir kardeşlik köprüsü kuruduk. Birlikte çıktığımız bu yolculukta yaşadıklarımızı sizlere sosyal medya hesaplarımız üzerinden aktarmaya devam edeceğiz.