Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı (HEKVA), 2009 yılından bu yana Danışman Üye Statüsü'nde bulunduğu Birleşmiş Milletler Ekonomik Sosyal Konseyi (ECOSOC) Kadının Statüsü Komisyonu’nun (CSW) 62. Oturumu'na katılım sağlamıştır. 12-23 Mart 2018 tarihleri arasında New York’taki Birleşmiş Milletler binasında gerçekleştirilen CSW 62. Oturumunun öncelikli teması, kırsalda yaşayan kadınların ve kız çocuklarının güçlendirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında fırsatlar ve zorluklar olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda  HEKVA, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İslam İşbirliği Teşkilatı  ortaklığında "You Have Got A Message" yan  etkinliğini  düzenlemiştir. Türkiye'de yaşamını sürdüren mülteci kadın ve çocuklardan hayallarini, umutlarını, yaşadıkları zorlukları ve savaşın onlara kaybettirdiklerini anlatan mesajlar alınmış ve Üye Devletlerin, Birleşmiş Milletler (BM)  kurumlarının ve Birleşmiş Milletler Ekonomik Sosyal Konseyi’nde danışman statüsüne sahip sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bir araya geldiği oturumda temsilcilere ulaştırılmıştır. Temsilcilerden alınan mesajlar Türkiye'deki mesaj sahiplerine ulaştırılacaktır. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'da İntizar isimli Suriyeli mülteci çocuğun mektubuna toplantılara katıldığı BM'den cevap göndermiştir. Kaya, önce İntizar'ın gönderdiği mektubu okudu. İntizar, mektubunda, "Bir sabah uyandık ve savaş başlamıştı. Evlerimizi kaybettik, elektrik, su yoktu ve hiçbir çocuk okula gidemiyordu. Böyle bir dünyada yaşamak ister miydiniz?" ifadelerine yer vermiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İntizar'a cevaben, "Hiçbir çocuğun böyle bir dünyada yaşamasını elbette istemiyoruz ve acınızı paylaşıyoruz. Size sadece kapılarımızı açmadık, kalplerimizi açtık ve Suriye'deki savaşın bir an önce son bulması için de her türlü diplomatik girişimi sürdürüyoruz." mesajını gönderdiğini söylemiştir.

 

https://aa.com.tr/tr/dunya/bakan-kaya-suriyeli-multeci-cocugun-mektubuna-bmden-cevap-gonderdi/1089171

 

fatma_betul_sayan_1.jpg
whatsapp-image-2018-03-14-at-005827-1.jpeg
whatsapp-image-2018-03-14-at-005827.jpeg
whatsapp-image-2018-03-14-at-062406.jpeg
whatsapp-image-2018-03-14-at-062236.jpeg