HEKVA, 2014 yılında; İstanbul Kalkınma Ajansı’nın “Çocuklar Ve Gençler Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen ve kuruluş misyonu ile bire bir örtüşen“Gelişim İçin Fırsat Eşitliği” projesini hayata geçirmiştir.

İstanbul’da,  FATİH, BAĞCILAR, GAZİOSMANPAŞA VE EYÜP bölgelerinde Gezici Uzmanlar, 700 aileyi ziyaret ederek, yerinde ihtiyaçları tespit etmiştir.

Aile bireyi olan çocuk ve gençlerin okul başarılarına destek olmak amacıyla, hafta sonları kurslar düzenlenmiş; bununla birlikte sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenerek gelişimlerine katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Özel dezavantajlı çocuğa sahip annelere sosyal ve psikolojik destek verilmiş, ailelerin, bilgiye ve sosyal hizmetlere erişimlerine rehberlik edilmiştir.

Genç yaşta anne olmuş, sosyal hayata devam edemeyen ve evine ekonomik katkı sağlayamayan genç kadınlara el becerisi kazandırılması ve meslek edindirilmesine yönelik meslek eğitim kursu düzenlenmiştir.

Proje kapsamında yenilenen, kısaca KAREM olarak isimlendirdiğimiz “Kariyer Rehberlik ve Eğitim Merkezi”, yoksunluk veya yoksulluk nedeniyle İSTANBUL gibi büyük bir metropolde tutunmakta zorlanan çocuk, genç ve kadınlar için yeni bir kapı olmuştur.

Kariyer Rehberlik ve Eğitim Merkezi;

  • 9 ay boyunca her hafta sonu gönüllü eğitmenler ile 117 öğrenciye,
  • 11 ay boyunca haftada 3 gün uzman psikolog ile psikolojik desteğe ihtiyacı olan 200 aile bireyine,
  • 8 ay boyunca haftada 2 gün el sanatları eğitmeni ile 30 genç kadına ev sahipliği yaptı.

Gelişim İçin Fırsat Eşitliği projesi, HEKVA kurumsal yazılım programının geliştirilmesine ve 100 yeni ailenin HEKVA’nın çatısı altında MEVCUT AİLELERİ arasına katılmasına da olanak sağlamıştır.

Gelişim İçin Fırsat Eşitliği Proje Sonuç Raporu indirmek için tıklayınız.