HEKVA Sosyal ve Kültürel etkinlikleri kapsamında “Sağlıklı Beslenmeye Karar Verdik” diyerek başladığımız Organik Pazar Kahvaltılarımızın üçüncüsünü gerçekleştirdikAyşenur ALTAN, Ayten ULUDAĞ ve Kübra EFE tarafından doğal ürünlerle hazırlanan kahvaltı programımızın ardından gerçekleştirilen seminere  Dr. Burak Alptekin konuk konuşmacı olarak katılmıştır.

Seminerde Dr. Burak Alptekin; buğdayın hikayesini, yıllar içinde genetik yapısının nasıl değiştirildiğini ve bunun sindirim sistemi üzerine etkisileriini kapsayan sunumunun yanısıra, katılımcılarla dört haftalık bir program ile sağlıklı bir yaşamın pratik reçetesini de paylaştı:

Birinci Hafta: Hayatınızda olmazsa yaşamınızı sürdüremeyeceğiniz neler var; bunların listesini çıkararak başlayın ve bunlar dışındaki her şeyi kısıtlayın.

İkinci Hafta: Yediklerinize ve nasıl yediğinize odaklanın (fazla-az,iyi-kötü,doğal-işlenmiş,hızlı-yavaş çiğneme vb.) Lokmaları 25 kez çiğnedikten sonra yutmanın, hem yediğimizden alınan tadı arttırdığını , hem de çiğnerken beyinin gönderdiği impulslarla barsakları sindirime hazırladığı için hazmı da kolaylaştırdığını unutmayın.

Üçüncü Hafta: Egzersize odaklanın. Daha fazla hareket etmek için neler yapabileceğinizi düşünün. (Toplu taşıma, ofiste/evde yapılabilecek basit hareketler)

Dördüncü Hafta: Uykuya odaklanın..(yatış saati, uyunan ortamın temizliği, yatmadan önceki 2 saat, ışık,ses)  Son olarak bunları kombine eden bir gün çizelgesi oluşturun.

img_1193_6.jpg
img_1188_5.jpg