Türkiye, Macaristan ve Kenya arasında işbirliğiyle Kenya’nın Kiambu Eyaleti’nde 1-5 Ekim 2018 tarihinde "Kenya'da Kapsayıcı ve Kaliteli Sağlık Hizmetlerinin Desteklenmesi Programı" Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı olarak HEKVA Gençlik ekibinde gönüllü bulunan üç diş hekimi ile programa katılım sağladı.

Kenya halkının sağlık hizmetinin ve yaşam kalitesinin artırılmasına katkı sağlamak amacıyla Kenya’da Türkiye ile Macaristan eşgüdümünde düzenlenen sağlık haftasında çeşitli uzmanlık alanlarında; cerrahi müdahale, muayene ve eğitim programları içeren hizmetler verildi. Türk, Macar doktorlar ve aralarında Türkiye ve Macaristan’da eğitim görmüş Kenyalı doktorların da bulunduğu 81 kişilik sağlık ekip ile Kiambu şehrinde gerçekleştirilen program sayesinde yaklaşık 4.500 kişiye tedavi hizmeti götürüldü. Proje haftasında bir yandan Türkiye ve Macaristan’dan gelen doktorlar alandaki tecrübelerini Kenyalı meslektaşlarıyla paylaşırken, Ağız ve diş sağlığı alanında 1.023 muayene, 666 diş çekimi, 138  diş dolgusu 2.000 göz sağlığı taraması, 175 göz ameliyatı yapıldı. Bunun yanı sıra Jinekoloji ve üroloji alanında 30, Pediatri ve genel cerrahi alanında 20 ameliyat gerçekleştirildi. 175 Kenyalı öğrenci ve pratisyen hekime eğitim verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macaristan ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Kenya sağlık programında görev yapan doktorlarla bir araya geldi. Erdoğan, üç ülkenin ortaklaşa yürüttüğü faaliyetin tanıtıldığı toplantıda katılımcılara hitap etti. Türk ve Macar doktorların iş birliği ile gerçekleştirilen programın diğer Afrika ülkeleri için de model oluşturduğunun altını çizen Emine Erdoğan şunları kaydetti: "Bu uygulama, Türkiye ile Macaristan’ın sağlık alanındaki tecrübelerinin Afrika’ya aktarılması açısından bir ilk olma niteliği taşıyor. Sağlık alanındaki çok taraflı iş birliğinin ne kadar verimli olabildiğini gösteren bu başarılı tecrübe, başka projeler için de ilham kaynağı olacaktır." Toplantının sonunda projeye destek veren doktorlara sertifikaları takdim edildi. 

1-6_ekim_kenya_tika-11.jpeg
1-6_ekim_kenya_tika-13_1.jpeg
1-6_ekim_kenya_tika-12.jpeg